Elastyna
ELASTYNA – to kolejne białko, które obok kwasu hialuronowego i kolagenu produkowane jest przez fibroblasty skóry. Elastyna zapewnia skórze gładkość, sprężystość i jędrność.
Gdy np. uszczypniemy się w dłoń, powoduje u osób młodych szybki powrót do formy pierwotnej skóry. Inaczej jest u osób starszych. Ponieważ po 25 roku życia wytwarzanie elastyny ulega zatrzymaniu a około 50-tki włókna elastyny zanikają, stanowi ona składnik wielu kosmetyków do cery dojrzałej.
Właściwości: elastyna jest składnikiem tkanki łącznej, budulcem więzadeł, ścięgien, wchodzi w skład naczyń krwionośnych, znajduje się w tkance płucnej i sercu. To naturalny elastomer (substancja działająca podobnie jak guma), która przywraca skórze jej strukturę np., po ciąży, czy mechanicznym wgnieceniu lub uszczypnięciu. Odpowiedzialne są za to dwa aminokwasy zawarte w elastynie. Aminokwasy aromatyczne sprawiają, że elastyna posiada zdolność absorbowania promieni UV. Kosmetyki z zwartością elastyny pozostawiają na skórze warstwę okluzyjną, (delikatną powłokę tzw. film), która chroni ją przed utrata wody. Mało tego, elastyna wspomaga odbudowę włosów i powoduje, że są miękkie i mają połysk. To elastyna zapobiega łamliwości paznokci i powoduje, że płytka paznokciowa jest elastyczna. Zawartość elastyny w skórze łagodzi działanie detergentów i środków czystości na skórę.
Zastosowanie elastyny
Tu wykorzystuje się elastynę hydrolizowaną, która wnika w głąb naskórka, gdzie wiąże wodę i sprawia, ze skóra staje się gładka i nawilżona. Elastyna wykorzystywana jest głównie do produkcji kremów dla cery dojrzałej, odwodnionej. Znajduje się ona również we mgiełkach, wcierkach i odżywkach do włosów, lakierach do paznokci (staje się on elastyczny i nie odpryskuje), tuszach do rzęs (wydłuża i pogrubia) oraz płynach i balsamach. Jej łagodzące działanie na środki drażniące wykorzystywane jest do produkcji mydeł, żelów pod prysznic, płynów do kąpieli.
ELASTYNA I KOLAGEN
Najczęściej mówi się o elastynie przy okazji mowy o kolagenie.
Kolagen to głównie białko tkanki łącznej, odporne na rozciąganie, obecne m in w skórze, kościach, ścięgnach i chrząstkach. Nauka zna dotychczas 19 typów kolagenu (może ich być więcej). Kolagen odpowiada za elastycznośc skóry, jest stosowany nawet podczas zabiegów chirurgii estetycznej, np. powiększania ust. Podobnie jak w przypadku elastyny, z wiekiem zanika jego proces odnawiania. Połączenie kolagenu i elastyny opóźnia proces usztywniania się siatki kolagenowej. Dlatego te dwa białka często występują razem w kosmetykach.
Kosmetyki z elastyną można stosować w każdym wieku, ale szczególnie poleca się je do pielęgnacji cery dojrzałej.
Warto wiedzieć
Męska skóra posiada więcej włókien elastynowych i kolagenowych niż kobieca i jest od niej o około 20% grubsza.